Hurda geri dönüşümleri hangi alanlarda tercih edilir?

Hurda geri dönüşümleri hangi alanlarda tercih edilir?

Hurda geri dönüşümleri hangi alanlarda tercih edilir?


Tüm dünyada yaygın olarak tercih edilen ve daha sağlıklı, daha uzun bir yaşam için gerekli olarak görülen geri dönüşüm uygulaması hurda alanında da mevcut haldedir. Sizler de bu geri dönüşüme katkı sağlamak için kullanmadığınız ya da eskiyen ve hurda olduğunu düşündüğünüz malzemeleri çevrenizde ya da yakınınızda yer alan hurdacılara götürerek adım atabilirsiniz. Genellikle sanayi bölgelerinde yer alan hurdacılar ile iletişime geçerek hem ülkemizdeki hurdacılık piyasasına katkı sağlamış olursunuz hem de dünya piyasasını takip eden hurdacıların yararına bir adım atmış olursunuz. Hurda bakır fiyatlarını bilen ve takip eden hurdacılar için bir katkı olarak da düşünebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra hurda bakır, demir, plastik, sarı ya da benzer malzemeler pek çok sektörde de tercih edilebilir niteliktedir. Peki, bu sektörler hangileridir? Nerede ve niçin kullanıldığı hakkında bilgi edinmeniz de mümkündür. Bu gibi bilgiler güvenilir kaynaklarda zaten mevcut haldedir.

Söz konusu olan hurda malzemelerin çok sayıda ve farklı sektörlerde kullanıldığı zaten belirtilmiştir. Bu sektörlerden bazılarını kısa ve açıklayıcı bir şekilde belirtmek mümkündür. Bu konuda hurda demir fiyatlarının etkili olduğu da söylenebilir. Hurda malzemelerin geri dönüşüm işlemleri yapılması durumunda en başta otomotiv sanayi, el aletleri, makine imalat sanayi, mobilya, silah sanayi, dekorasyon, asansör sanayi ya da yapı ve konstrüksiyon gibi çok sayıda alanda tercih edildiği görülmektedir. Hurda demir malzemelerinin de yoğun ve fazla oranda talep gördüğünü söylemek mümkün olabilir. Bu gibi durumlarda yurt dışında yani tüm dünya genelinde aynı aşamaların ve işlemlerin yürütüldüğü de söylenebilir. Aslında yapılan iş her yerde aynı iştir. Yalnızca yer ve mekan farklılık gösterir. Dünya genelinde de yapılan hurdacılık işi ve hurda sektörü, çok popüler bir iş alanı gibi gözükmese de elde edilen gelirler ve sağlanan kazançlar önemli ve dikkat çekici oranlarda seyretmektedir.

Tüm bunların yanı sıra konuya ek olarak bir de iç Pazar ve ihracat oranlarının önemi yer almaktadır. Bu konu hem iş yapan kişiler için hem de büyük toplayıcılar için önem taşımaktadır. Hurda sarı fiyatları ve diğer malzemelerin fiyatlarını etkilediği de söylenmektedir. Söz konusu olan tüm hurda malzemelerinin geri dönüşümündeki toplam üretimin yaklaşık %60 oranı fason üretim adı altında ihracata, %15 oranı da direkt olarak ihracat ve %25 oranını a iç piyasaya ayrıldığı belirtilebilir. Bu değerler elbette ki ortalama değerler olarak bilinmelidir. Bu konuda her bir firmanın kendisinin belirlediği bir oran düzeyi mevcut haldedir. Ayrıca hurda plastik, demir, bakır ya da diğer hurda malzemelerinin geri dönüşümleri her geçen gün çok daha fazla artış kaydetmektedir. Bu gibi bir sonuç da ihracatı artırıyor anlamına gelmektedir.