Bakır Hurda

Bakır Hurda

Bakır Hurda


Hurda Bakır çeşitli bakır içeren malzemelerin tekrar bakır hammaddesi elde etmek için kullanılacak kısımlarının fiziken ayrılarak bir araya getirilmesidir. Yani kısaca hurda malzeme içerisindeki hurda bakırın ayrılmasıdır. Hurda bakırın tamamen saf olarak elde edilmesi çok kolay değildir çünki hurda bakır içerisine çeşitli diğer metaller örneğin hurda demir vb karılabilmektedir. Bu sebeple hurda bakır eritmeden saf bakıra dönüştürülemez , hurda bakır eritilerek içerisindeki kurşun ve demir gibi diğer metaller ayrıldıktan sonra bakır elde edilmesi mümkündür.

Hurda Bakır genellikle ısı ve elektrik iletim malzemelerinde çokça bulunur düşük elektrik ve ısı direnci sebebi ile elektrik ve ısınma sektörünün vazgeçilmezi olan bakır , hurda metal sektörünün de baştacıdır. Hurda bakır eritme ve ayrıştırma işleminin küçük ve orta boy tesislerde çok yüksek ısıl işlem gerektirmeden , çok yüksek makine ve techizat gerektirmeden , yüksek asit ve kimyasal girdisi gerektirmeden ve doğaya zarar vermeden yapılabilmektedir. Bu sayede işlenme maliyeti düşük olmakta ve hurda bakır fiyatları saf bakır fiyatlarına oldukça yakın seviyelerde seyretmektedir.

Hurda bakır aşağıda belirttiğimiz malzemeler içerisinden temin edilmektedir ; Trafolar , Lama metaller , Kırma TTR , Kırma Kablo , Bakır Talaşı , Elektronik Levha Çekirdeği , Kalaylı Bakır Kablolar  , Soyma bakır gibi malzemelere ek olarak hurda bakır oto radyatörleri , anktron kırma malzeme , kırkambar , araiş sarı  , Çubuk  Çubuk ucu, Külçe ve çinko gibi malzeme içerisinde bulunmaktadır. Bu malzemeler kırma , yakma , bölme gibi fiziki işlemlerden geçirilerek bakır çevresindeki artık çıkarılır. Daha sonra eritmede cüruf hurda bakırdan ayrılır ve bakır saflaştırmaya alınabilmektedir.


Hizmet Görselleri